6. Çam Balı Festivalindeyiz…

15-19 Ekim tarihleri arasında Muğla’nın Fethiye ilçesinde; 6. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Festivalinde yerimizi aldık.

6. Uluslararası Arıcılık ve Çam Balı Festivali; Fethiye Ölüdeniz’de yer alan Liberty Lykia Otel’de düzenlendi. Türkiye genelinden bir çok firmanın katıldığı, bu organizasyonda 10 numaralı stantta Ülkemiz arıcıları ve Yurt dışından arıcılığa merak salmış tüm insanlara firmamızı tanıttık. Türkiye’nin bir çok Arıcılar Birliği başkanları ve üyelerinin katılımıyla gerçekleşen bu festival Türkiye Arıcısını Yurt dışına tanıtacak düzeyde gerçekleştir. Komşu ülkelerin Arıcıları başta olmak üzere bir çok ülkeden Arıcılar katıldı. 

Firmamız özellikle; Doğal Varroa Mücadele Jeli ile adından söz ettirmeyi başardı. Arıcıların muzdarip olduğu konuların en önemlisi olan varroaya karşı mücadele için geliştirilen BeeStrong VarroJel hakkında davetlilere sunum yapıldı. Ayrıca Türkiye’de ilk ve tek TSE belgeli ahşap arı kovanları dünyaya tanıtıldı.

 

Festival açılışının ardından ilk olarak ; Türkiye’de Ana Arı yetiştiriciliği ve Ana Arılar hakkında sunum yapıldı. Sunumda Akdeniz bölgesinde ana arıların kalite standartlarını karşılayıp karşılamadığının tespiti, Kafkas arı ırklarında hijyenik davranış karakterlerini sergileyip sergilemediklerini tespiti ve damızlık ana arı üretimi yapan işletmelerde, damızlık ana arıların morfometrik yöntem ile ırksal ayrımı hakkında bilgi verildi. Aynı anda diğer salonda; Varroa ilaçlarının arılar üzerindeki etkisi, bal üzerindeki kalıntı düzeyini ayrıca bal kalitesini nasıl etkilediği  ve iyi arıcılık hakkında bilgi verildi.

Diğer oturumlarda; Bal arılarının kalıtımsal özellikleri ve Spermlerin diyaliz yöntemi ile dondurulması, Türkiye’nin belirli noktalarında bulunan arı popülasyonlarının genetik özellikleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca Ege ve Karadeniz’de yetişen arıların karakteristik özellikleri hakkında konuşmalar da yapılarak tüm arıcılara bilgi verildi.

Polen ve arı ekmeğinin; besin değerleri ve insanlar üzerindeki etkisinden, propolis ve balmumunun güneşten korunma faktörlerinden de bahsedilerek arıcılara ve konuklara bilgi verildi.

Türkiye’de üretilen yöresel balların karakteristik özellikleri hakkında sunum yapma imkanı verilen Arıcılar kendi ürettikleri ya da içerisinde bulundukları yörelerin ballarının tanıtımını yaptılar.

Tarsim A.Ş. yetkilileri tarım sigortaları hakkında bilgi verip, arıcıların sigortadan nasıl yararlanacağı, hangi şekilde ve ne ölçüde yarar sağlayacakları hakkında sunum yaptı. Yapılan sunum sonucunda arıcıların sigortaya bakış açısını değiştirmeye çalıştılar. Arıcıların sigortalar hakkındaki tabularını yıkmaya çalıştılar. Sigortalı olarak seyahat ve konaklama yapmaları hakkında bilgi verilerek, arıcıların daha fazla zarara uğramamaları gerektiğini belirttiler.

Yabancı konukların da sunum yaparak, arıcılık hakkında görüşleri dinlendi.

Yorum yapın