genç çiftçi projesi

2018 Genç Çiftçi Başvuruları

 

2016 yılında temelleri atılan Genç Çiftçi projesi, üçüncü yılında genç çiftçiler için umut oldu.
18-40 yaş arasında yer alan gençlerin faydalanabildiği proje başvuru tarihleri geçti. Başvurusunu yapan adaylar arasında eleme yapılarak asil ve yedek listeler belirlenecek.
Listeler belli olduktan sonra tek yapmanız gereken, Firmamız ile iletişime geçerek gerekli ekipmanları temin etmek olacak…

A- Polen Tuzaklı Arı Kovanı;
Proje Kapsamında her proje başına 40 adet kovan verilmesi planlanmaktadır.
Proje içeriği olarak kovan tiplerini seçebilirsiniz…

1) Polen Tuzaklı Ahşap Kovan

arı kovanı
Çift Katlı Plastik Tabanlı Kovan
 • İğne yapraklı keresteden imal edilmiştir.
 • Boyalı ya da Vernikli yapısı ile uzun yıllar çürümeye karşı dirençli
 • Polen tuzağı sayesinde ek gelir kaynağı olması
 • Çakılmış 20 adet çerçeveli

2) Plastik Tabanlı Kovan

 • İğne yapraklı keresteden imal edilmiştir.
 • Boyalı ya da Vernikli yapısı ile uzun yıllar çürümeye karşı dirençli
 • Varroa ızgarası sayesinde varroa ile mücadelede etkili alt taban
 • Alt havalandırma ızgarası sayesinde uzun yolculuklara elverişli
 • Çakılmış 20 adet çerçeveli

Seçeneklerinden size uygun olanı seçebilirsiniz…

 

 

 

 

B- Arı Kolonisi

arılı kovan
Arı Kolonisi

Proje kapsamında her çiftçiden 40 adet arı kolonisi temin etmesi isteniliyor.
En az 7 (yedi) çerçeve olması gereken arılarda (5) beş çerçeve yavru olması da şartlar arasında.

Projede teslim ettiğimiz arılar şartları sağlayacak düzeyden fazla olup proje onayı sırasında çiftçilerimize her hangi bir sıkıntı oluşturmayacak şekilde teslim edilir. Arıların genç, güçlü ve dinamik olmasına özen gösteren firmamız, çiftçilerimizin en iyi verimi almasını istemektedir. Bu nedenle çiftçilerimize teslim edilen arı kolonileri tüm kontrollerden geçmiş şekilde çiftçilerimize teslim edilir. Kolonileri sonbahar da teslim alsanız dahi bahara en az kayıpla çıkması açısından içerisinde kendisine yetecek düzeyde bal ve polen bulunmasına özen göstermekteyiz…

Çiftçilerimizin taleplerine göre aşağıdaki arı ırklarını seçebilirler ya da bizim seçimimize güvenerek yaşadıkları bölgeye en uygun ırkı seçmemizi isteyebilirler…

 • Kafkas
 • Karniyol
 • Belfast
 • İtalyan

 

 

 

C) Elektrikli Bal Süzme Makinesi

Projede çiftçilerden Elektrik ile çalışan 4,6 ya da 8 çerçeve kapasiteli 304 KLT çelikten imal bal süzme makinesi istenmektedir.

genç çiftçi
Bal Süzme Makinesi

Özdoğan Arı A.Ş. olarak; yerli üretimi desteklemek amacıyla ve uygun fiyat politikasını desteklemek amacıyla üretimini yaptığımız 4’lü ve 6’lı bal süzme makinelerini çiftçilerimize sunuyoruz. 220 volt elektrik ile çalışan gerekli aparatlar ile araç aküsü ile de çalışabilen bal süzme makinelerinin ana gövdesi tamamen 304 KLT paslanmaz çelikten imal edilmiş olup, paslanmaz ayrıca mıknatıs tutmaz. İç aksamı da tamamen 304 KLT paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Tamamen yerli üretim olan bal süzme makinelerini siz çiftçilerimize sunuyoruz…

Yerli ve İthal makine seçimi yapabilecek olan çiftçilerimize geniş yelpaze sunuyoruz…

1) Yerli Makineler

 • 4 Çerçeveli Bal Süzme Makinesi (Çift Yöne Dönebilen)
 • 6 Çerçeveli Yatarlı Bal Süzme Makinesi (Otomatik)

2) İthal Makineler (LYSON – POLONYA)

 • 4 Çerçeveli Bal Süzme Makinesi ( Çift Yöne Dönebilen)
 • 6 Çerçeveli Yatarlı Bal Süzme Makinesi (Otomatik)
 • 8 Çerçeveli Bal Süzme Makinesi

 

 

D) Sır Alma Teknesi

Çiftçilerden projede 304 KLT Sır Alma Tezgahı istenmektedir.

genç çiftçi
Sır Alma Teknesi

Bal ile temas eden tüm yüzeyleri 304 KLT Paslanmaz Çelik olan sır alma teknesi, bal hasat zamanında dolan çerçevelerin sırlarını almak için kullanılan tezgahtır. Bozulan petek gözlerinden akan balların ziyan olmaması için kullanılan bu malzeme aynı zamanda çiftçilerin işini kolaylaştırmaktadır. Tek kişi ile bal sağımı yapma imkanı bile sunmaktadır. 10-12 çerçeve bekletme kapasitesi ile tek başınıza sağım yapabilir hale geleceksiniz. Sağım yapacağınız petek miktarı çok ise dert etmenize gerek yok 2 kişi ile sır alma imkanı da sunan tezgah ile sır alma işlemini çok çok hızlandıracaksınız. Ayrıca gün içerisinde sağım yaptığınız peteklerin sırlarını da sabaha kadar dinlendirerek sır üzerinde kalan balların süzülmesine yardımcı olacaksınız… Bu sayede en özel ballardan olan Sır balı elde etmiş olacaksınız. Tezgahta bulunan musluk ile süzülen balları kolaylıkla teneke ya da dinlendirme kazanına doldura bileceksiniz.

Yerli ve İthal ürün çeşidi ile seçimi siz çiftçimize bırakıyoruz.

 • Yerli Sır Alma Teknesi
 • İthal Sır Alma Teknesi (LYSON

 

 

 

 

E) Isıtıcılı Bal Dinlendirme Kazanı

Genç Çiftçi
Isıtıcılı Bal Dinlendirme Kazanı

Krom ürünlerin üçüncüsü olarak 304 KLT Isıtıcılı Bal Dinlendirme Kazanı yer alıyor.

Bal hasat zamanında sağım yapılan ballarda ister istemez; Polen, Sır kalıntısı, Larva gibi istenmeyen şeyler olabiliyor. Bal dinlendirme kazanı sayesinde ballar Sağım makinesinden çıktıktan sonra ince elek ile Dinlendirme Kazanına aktarılmalıdır. Dinlendirme kazanında balın yoğunluğu diğer cisimlerden daha fazla olduğu için istenmeyen cisimler balın yüzeyine çıkacaktır. Bal tahliye vanasının aşağıda yer almasından dolayı dinlenmiş bal aşağıdan kavanozlara ya da tenekelere dolum yapılacak hale gelecektir.

Isıtma özelliği de olan Dinlendirme kazanında isterseniz yeni süzülmüş balın donma süresini uzatmak için isterseniz de donmuş ballarınızı eski haline getirmek için kullanabilirsiniz. Gerçek bal bilinenin aksine belli bir zaman sonra kristalize olur. Kristalize olan ballar belirli sıcaklıkta (40-45 derece) arasında ısıtılarak eski haline getirilir.

Isıtıcılı Bal Dinlendirme Kazanları

1) Yerli Isıtıcı Bal Dinlendirme

 • 50 kg ya da 2 teneke bal kapasitesi
 • 100 kg ya da 4 teneke bal kapasitesi
 • 200 kg ya da 8 teneke bal kapasitesi

2) İthal Isıtıcılı Bal Dinlendirme (LYSON – POLONYA)

 • 100 kg ya da 4 teneke bal kapasitesi
 • 200 kg ya da 8 teneke bal kapasitesi

 

F) Bal Mumu Petek

Çiftçilerin arıların petek kabartmasını kolaylaştırmak için kullanılan Balmumu peteklerden proje başına en az 40 kg almaları gerekmektedir.

 

G) Diğer El Aletleri

Arıcı körüğü, Sır alma bıçağı ya da tarağı, Arıcı Fırçası, El Demiri, Mahmuz, Eldiven, Maske, Ana Arı Izgarası ve Propolis Toplama Izgarası gibi ürünlerden de alınması gerekiyor.

 

I) Elektrikli Ayı Çiti

Arılıklara ayı gibi zararlı hayvanların girmesini engellemek için arılığın etrafını güneş enerjisinden güç alan elektrikli çit çevirerek koruma altına alabilirsiniz. Elektrikli Çit Sistemi isteğe bağlı olarak alınabilmektedir.

 

İ) Güneş Enerji Paneli

Arılıklarda güneş enerjisinden faydalanarak bal süzme makinesi, televizyon, mini buzdolabı, laptop ve telefon şarjı için elektrik enerjisi veren sistemdir. Güneş Enerji Paneli de çiftçilerin isteğine bağlı olarak alınabilmektedir.

Yorum yapın